Co je vlastně lymfedém?

14.04.2019

Často se mně moji lymfatičtí pacienti ptají, co se jim to vlastně děje? 
Kde se všechna ta voda bere?
Vykládám anatomii, ukazuji obrázky...časem mě ale napadl tento příměr,
chcete ho slyšet taky? 

Představte si Vaše tkáně jako malé domácnosti, kde se žije a během jejich "provozu" vzniká odpad. Ten - aby se lépe transportoval ke zpracování - je rozpuštěný
do tkáňového moku, lymfy. Něco jako když si umyjete ruce ve vodě a voda špínu nese pryč...čím? No odpadním (=drenážním) systémem. 

Tato tekutina putuje lymfatickými cévami k srdci, ale dřív, než tam dorazí, musí se  pročistit. Právě od zmíněného "odpadu" = toxinů (produkty metabolismu, přemíra léčiv a potravin obsahujících konzervační látky a barviva apod.), od zárodků nemocí...to všechno mají za úkol lymfatické uzliny. Když všechno zvládají na jedničku, ani jejich činnost nepoznáte, odpad je zlikvidován a lymfa se, krásně čirá a čistá, vlije do srdce, kde se smíchá s krví.
Teprve při problému můžete začít svůj lymfatický systém vnímat. 

Jak vůbec vznikne problém lymfatického systému? 

Jedním ze způsobů je přerušení lymfatických cest. Například operací (přes jizvu už lymfa dál neteče), odebráním uzlin z různých léčebných důvodů, také ozařování velkou část jemné lymfatické sítě poničí (= velké množství mikrojizev v tkáni).  Další možností jsou např.:

  • špatná funkce a zneprůchodnění lymfatických cest (věkem, nemocí nebo třeba útlakem zmnoženého tělesného tuku)
  • zneprůchodnění a poničení uzlin

Stav zhoršují současně poničené žíly.

Nicméně existuje i další možnost, a tou je vrozená nedostatečnost lymfatického systému (primární lymfedém), poškození bývá hodnoceno ve čtyřech stupních.

Jak to vypadá, když má lymfatický systém problém?

Ještě dřív, než se projeví otoky (lymfedém), můžete pociťovat únavu, bolesti hlavy, snížené množství energie. 

Když už lymfedém (lymfatický otok) existuje, pociťujete v poškozené části pnutí. Zatlačíte-li v místě otoku, zůstane Vám po prstu ve tkáni důlek, který potřebuje chvilku času, aby se znovu vyrovnal, "zařezávají" se Vám ponožky (podprsenka apod.). Prostě lymfa zůstává v mezibuněčném prostoru a neodtéká.
Pro představu zase pomůcka: Vaše lymfatické cévy jsou jako síť silniček a silnic, ba dokonce dálnic. Všechny jsou jednosměrné - ze všech krajů vašeho těla míří třeba
do Prahy (k sdci). Tyto silnice jsou pod stálou kontrolou uzlin, kdo není zkontrolován - nemůže dál. Auta se zmíněným odpadem nepřetržitě míří ke středu, ale cesty jsou ucpané, kapacita nestačí. Je potřeba zpomalovat, objíždět po polňačkách, čekat na zkontrolování uzlinami, nebo čekat na uvolnění průjezdu. Na dálnicích pak může být omezení, provoz je sveden do jednoho pruhu - a auta se hromadí. A kde je uzavírka úplná - je to průšvih.

Tak, představit si to už umíte. Ale co s tím?

Lymfedém bohužel neumíme zcela vyléčit, ale je možné lymfatickému systému významně ulevit, zvýšit jeho kondici. To je dobré proto, aby se člověk vyhnul komplikacím z lymfedému (např.sloní noha, snížená imunita končetiny a časté infekce lymfatických tkání, erysipel, mykózy a pod.). 
Lymfodrenáž má i regenerační a detoxikační efekt, hodí se tedy i hubnoucích,
po úrazech...apod. 

Léčba spočívá v několika krocích.

  1. Lymfatický systém zbytečně nezatěžujte, dodržujte následující režim 
    - Nejezte barvené a konzervované potraviny, naopak doporučuji obyčejnou vařenou stravu ze surovin, vodu, čaje.
    - Neužívejte zbytečně léky. 
    - Snažte se vyhnout obezitě.
    - Pravidelně se hýbejte - lymfa nemá žádnou fyziologickou pumpu jako třeba krev. Míří sice do srdce, ale srdce lymfu nepumpuje. Srdcem lymfatického systému je zdravý stereotyp dýchání a lýtko = pravidelná chůze.
    - Noste oblečení a spodní prádlo z přírodních látek, bez pevných okrajů, které by se mohly zařezávat. Vyhýbejte se statickým polohám.
    - Při odpočinku postižené končetiny polohujte tak, aby Vám gravitace pomohla.
    - Dostatečně spěte a dbejte o svou psychickou hygienu.

  2. Manuální lymfodrenáž. Soustava hmatů, která pomůže lymfu posouvat tlakem zvenku a může aktivovat spojky mezi cévami.

  3. Přístrojová lymfodrenáž. Stejný účinek  jako manuální s tím, že žádný přístroj není tak přesný, ani tak citlivý jako lidské ruce. 

  4. Komprese - buď kompresní podkolenky, punčochy, pažní návleky atd.,
    nebo také kompresní bandáž krátkotažnými obinadly - volba závisí hlavně
    na stupni lymfedému 

Léčbu určuje lékař, nejčastěji a nejlépe lymfolog.

Lymfodrenáž je možné absolvovat i bez lékaře u zdravých lidí, a to pro její regenerační, detoxikační a kosmetický účinek. Jen nesmíte mít žádnou z těchto kontraindikací:

  • jakoukoli infekční nemoc (a to i silnou rýmu nebo opar)
  • nemoc srdce, ledvin nebo jater
  • jakýkoli karcinom v osobní anamnéze